Strukturovaný životopis

Řekli jsme si několik slov o tom, jak by životopis měl vypadat, aby zaujal na první pohled a zároveň nevyděsil. Nyní se již zaměřme na informace, jež se do něj vkládají. Máme dvě možnosti, jak ho napsat. Prvním způsobem, který se dnes však již téměř nepoužívá, je souvislý text ve větách. V dnešní uspěchané době, kdy úspora času hraje důležitou roli, se používá výhradně životopis strukturovaný – čili psaný v bodech. Právě z tohoto důvodu se nebudeme blíže zabývat typem prvním. K němu si povězme pouze to, že obsahuje stejné informace jako typ druhý, avšak rozepsaný do souvislých vět. Ve výsledku se tedy stává delší a není tak přehledný jako jednoduché body životopisu strukturovaného.

Obsah strukturovaného životopisu

Jaké všechny informace má životopis strukturovaný obsahovat? Všechna fakta bychom mohli rozdělit do několika okruhů, jež můžete pak v samotném CV pro přehlednost zvýraznit. Prvním okruhem jsou osobní data. Zde uvádíme celé jméno, datum a místo narození, to je následováno kontaktními údaji. Záleží na vás, které zvolíte – e-mailovou adresu, mobilní telefon. Obecně se doporučuje uvést i telefonní číslo. Působí to totiž mnohem důvěryhodněji.

Okruh druhý bude obsahovat informace ohledně našeho vzdělání. Zde je nutné uvést především nejvyšší dokončené vzdělání společně s daty, kdy jsme danou školu navštěvovali. Pro úplnost můžeme uvést nižší stupně našeho vzdělání, není to však nutné. Pokud se i přesto pro tuto možnost rozhodneme, pak se doporučuje postupovat od vzdělání nejvyššího postupně až k tomu základními (čili ve směru opačném, než jste dané školy absolvovali).

Přijat

Dalším okruhem tradičně bývají profesní zkušenosti. Sem uvádíme všechna zaměstnání, která jsme od ukončení školy vykonávali, a to vždy s uvedením dat. Ke každé pracovní pozici je pak dobré uvést konkrétní náplň práce.

Čtvrtým důležitým okruhem, na který byste rozhodně neměli při psaní životopisu zapomenout, jsou další znalosti a dovednosti. V tomto místě uvádějte své jazykové schopnosti a možnosti, kurzy, zkoušky či certifikáty. Ačkoli se to mnohým může zdát zbytečné, není na škodu, pokud jste držitelem řidičského průkazu, tuto informaci uvést. Tímto by mohl celý životopis skončit.

Informace o vás by v tuto chvíli měly být vyčerpávající. I přesto můžete uvést pátý bod a to ostatní informace. Zde je pole vaší působnosti otevřené. Je však dobré uvádět informace související s pracovní pozicí, o niž se ucházíte. Ano, toto je vhodné místo, kam napsat své záliby. Vždy je však nutné zamyslet se, zda tyto naše záliby s daným zaměstnáním souvisejí a zda je tedy nutné je uvádět.

Dále čtěte:

Dodatečné informace, rady

Jak správně napsat životopis

Formální stránka, vzhled životopisu

 

Doporučujeme:

Práce na doma
Hledáte či nabízíte práci na doma? Nabídky a poptávky pro celou ČR.

Nabídka práce
Inzertní portál Fajn-práce.cz obsahuje rozsáhlou nabídku práce

Copyright © 2011 Životopis.org